Zastosowanie u sportowców

 

Podczas wysiłku a zwłaszcza intensywnych treningów wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. Dzięki terapii

hiperbarycznej HBOT możliwy jest „naturalny doping” organizmu, podczas sesji w komorze hiperbarycznej organizm może przyswoić większe dawki tlenu który transportowany nie tylko z czerwonymi krwinkami, ale także w osoczu. Tlenoterapia hiperbaryczna w medycynie sportowej nazywana jest często legalnym dopingiem, z terapii HBOT korzystają zarówno sportowcy, jak również amatorzy. Terapia HBOT gwarantuje szybszą regenerację po treningu, redukuje deficyt tlenowy powstający po dużym wysiłku. Tlenoterapia hiperbaryczna ma pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkankach. W wielu badaniach dowiedziono, że tlenoterapia ma korzystny wpływ na regenerację tkanki kostnej i mięśni szkieletowych oraz pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne. W efekcie sportowcy osiągają lepsze wyniki i szybciej wracają do uprawiania sportu po przebytej kontuzji.

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej HBOT pozytywnie wpływają na wiele procesów, w szczególności powodują:

– szybszą regenerację po wysiłku fizycznym;
– zwiększa się ilość molekuł ATP (“paliwa” dla mięśni),
– zmniejszenie stanu zapalnego i redukcja obrzęków;
– zmniejsza się czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach;
– zredukowanie do minimum lub całkowite wyeliminowanie zakwaszenia mięśni;
– skraca się czas regeneracji organizmu po treningu ;
– poprawa metabolizmu;
– zmniejszenie chronicznego zmęczenia;
reperfuzja urazu;
– zwiększenie wydolności organizmu;
– podwyższenie poziomu tlenu w tkankach;
– hamuje rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w miejscu urazu.

 

Z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej HBOT korzystają sportowcy dla zwiększenia wydajności organizmu a tym samym poprawienia swoich wyników. Szeroko stosowana tlenoterapia hiperbaryczna jest wśród profesjonalnych zawodników amerykańskiej kadry lekkoatletycznej, hokeja (NHL), futbol amerykański (NFL), koszykówki (NBA) i piłka nożna (MLS) gdzie wykorzystywana jest powszechnie jako terapia wspomagająca leczenia urazów oraz zwiększenia wydajności organizmu.

 

 

Bibliografia

Babul S., Rhodes EC., „The role of hyperbaric oxygen therapy in sports medicine”, Sports Med. 2000.

Ishii Y, Deie M, Adachi N, Yasunaga Y, Sharman P, Miyanaga Y, Ochi M., „Hyperbaric oxygen as an adjuvant for athletes”, Sports Med. 2005