Migrena

 

Migrena jest chorobą przewlekłą powodującą uciążliwe bóle głowy. Migrenowy ból głowy jest

najbardziej symptomatycznym i najbardziej dotkliwym objawem migreny. Szacuje się, że na migrenę może cierpieć nawet do 20% populacji. Nowym skutecznym sposobem leczenia migreny jest terapia w komorze hiperbarycznej, która dzięki dotlenieniu tkanki mózgowej i poprawie przepływu krwi daje doskonałe rezultaty w eliminacji objawów migreny. W trakcie tlenoterapii w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Czysty tlen pochodzący z koncentratora tlenu, pod dużym ciśnieniem panującym w komorze przedostaje się do krwi a także do osocza zwiększając znacznie natlenienie organizmu. Pacjenci korzystający z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej zauważyli, iż objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.

 

Bibliografia

E. Lucarini, „ Hyperbaric Oxygen Treatment in Mild Traumatic Brain Injury”, December 11, 2014
Bennett MH, French C, Schnabel A, Wasiak J, Kranke P. „Normobaric and hyperbaric oxygen therapy for migraine and cluster headache”, 2009 Published by John Wiley & Sons, Ltd.
Bennett MH, French C, Schnabel A, Wasiak J, Kranke P, Weibel S , „Normal pressure oxygen therapy and hyperbaric oxygen therapy for migraine and cluster headaches”, 28 December 2015

Depresja

Depresja jest to stan psychicznym, który cechuje się głównie obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności. Występuje kilkanaście rodzajów depresji między innymi depresja lękowa, depresja poporodowa, depresja sezonowa, depresja maskowana. Depresja może pojawić się u osób które posiadają uwarunkowania / predyspozycje genetyczne, w wyniku wahań w poziomie neuroprzekaźników albo z powodu traumatycznych zdarzeń, jak śmierć bliskiej osoby. Prowadzone są liczne badania wskazujące, że na całym świecie w ciągu całego życia na depresję choruje ok. 17% społeczeństwa.

Czysty tlen ma bardzo duży wpływ na układ nerwowy . Odpowiednie dotlenienie mózgu jest ważne dla właściwego jego funkcjonowania. Zastosowanie terapii hiperbarycznej pozwala na dostarczenie do organizmu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem co wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie stanów depresyjnych u pacjenta. Szczególnie jednak terapia tlenowa HBOT polecana jest przy depresji endogennej (do której doprowadzają czynniki zewnętrzne) i depresji oddechowej (stan w którym dochodzi do zmniejszania głębokości oraz częstości oddechów, gdzie ma działanie przyczynowe i działając na poziomie komórkowym zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie funkcjonowanie.
Badania prowadzone przez Dr. Harch w 2008 roku na weteranach wojennych pokazują wysoką skuteczność tlenoterapii tlenowej HBOT w procesie leczenia zespół stresu pourazowego (PTSD).

 

Bibliografia

Depression & HBOT
Juan-Juan Feng, MA and You-Hui Li, BA., "Effects of hyperbaric oxygen therapy on depression and anxiety in the patients with incomplete spinal cord injury (a STROBE-compliant article)", Medicine (Baltimore). 2017 Jul