Komora hiperbaryczna HBOT

Czym jest HBOT ?

HBOT – „z ang. Hyperbaric Oxygen Therapy” Hiperbaryczna terapia tlenowa inaczej terapia hiperbaryczna

lub

HBO – „z ang. hyperbaric oxygen” Hiperbaria tlenowa 

 

Według definicji (HBOT, Hyperbaric Oxygen Therapy) polega na oddychaniu tlenem pod ciśnieniem wyższym od lokalnego ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie jakiemu poddawany jest pacjent w trakcie zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej jest sumą ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia panującego w komorze. Uważa się, że minimalne ciśnienie lecznicze wynosi 1,4 ATA. Najczęściej wykorzystywane jest ciśnienie o wartości 1,5 ATA.

Sesja tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia wytwarzanego w komorze hiperbarycznej. W trakcie którego pacjent odbywa serię sesji zabiegowych w komorze hiperbarycznej, których liczba jest uzależniona jest od rodzaju schorzenia.

Nasza twarda komora hiperbaryczna jest najnowocześniejszym jednoosobowym urządzeniem HBOT  które całkowicie automatycznie steruje przebiegiem tlenoterapii, jest już dostępne w Lublinie. Sama komora zbudowana jest tak aby ograniczyć poczucie klaustrofobii dla znajdujących się w środku pacjentów: posiada duże przezroczyste drzwi które zmniejszające poczucie izolacji.

Nasza twarda komora hiperbaryczna posiada wiele zalet:

  • wszystkie elementy stosowane do produkcji posiadają odpowiednie certyfikaty i przeznaczone są do wykorzystania w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
  • wbudowany system komunikacyjny Interkom zapewnia stały kontakt pacjent-operator komory
  • efektywny mechanizm redukcji hałasu dzięki czemu nic nie zakłóca relaksu pacjenta
  • automatyczna wentylacja komory zapewnia maksymalny komfort podczas zabiegu
  • budowa komory (przeszklone drzwi) pozwala na pełny kontakt wzrokowy pacjenta z operatorem w każdym momencie zabiegu
  • zestaw multimedialny uprzyjemnia czas podczas trwania zabiegu
  • możliwość słuchania muzyki lub innych nagrań
  • łatwa obsługa
  • skóropodobne antybakteryjne wnętrze
  • ze względów zdrowotnych brak farby wewnątrz komory

 

Istnieje wiele rodzajów komór hiperbarycznych, jednoosobowe (monoplace), oraz wieloosobowe. W komorach jednoosobowych wyróżnia się komory miękkie oraz twarde. Niewątpliwie dużym plusem stosowania komór hiperbarycznych jednoosobowych jest stosowanie mniejszych ciśnień niż w komorach wieloosobowych co pozwala na ograniczenie występowanie powikłań, oraz wyraźnie mniejszy dyskomfortem towarzyszących sprężaniu bądź rozprężaniu podczas sesji. Ciśnienie 1,5 ATA jest całkowicie wystarczające do zabiegu tlenoterapii i leczenia większości dolegliwości, mających wskazania do terapii w komorze hiperbarycznej.