Trudno gojące się rany
Proces gojenia się prawidłowo leczonej rany trwa zazwyczaj kilkanaście dni. Czas gojenia się rany uzależniony jest
głównie od jej lokalizacji, przyczyny i wielkości. Wydłużenie procesu gojenia rany może wskazywać na powikłania, jest bowiem wiele stanów chorobowych, które znacznie utrudniają proces gojenia. Przyczyną trudności w gojeniu się ran jest ich niedotlenienie, które powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych lub z powodu cukrzycy, która również negatywnie wpływa na proces gojenia. Uszkodzone lub niedrożne naczynia krwionośne nie przepuszczają odpowiedniej ilości krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia a co się tym wiąże niedotlenienia oraz niedożywienia tkanek.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest doskonałym elementem uzupełniającym równoległe leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapię. Znakomite efekty przynosi często sama tlenoterapia. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje dotlenienia tkanek i przyspiesza regenerację nabłonka, ponadto przyczynia się do szybszego wydalania toksyn i ogólnej poprawy metabolizmu całego ciała. Terapia hiperbaryczna przyspiesza regeneracje uszkodzonego obszaru, wpływa korzystnie na odbudowę uszkodzonych naczyń krwionośnych i zwiększa ilość tlenu we krwi, dzięki czemu rany goją się szybciej.
Bibliografia
Sourabh Bhutani and Guruswamy Vishwanath, „Hyperbaric oxygen and wound healing”, Indian J Plast Surg. 2012
Paola G. Rodriguez, Frances N., David T. Woodley, Elisabet K. Shim, „The Role of Oxygen in Wound Healing: A Review of the Literature”, Wiley, 2008