Łuszczyca

 

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o nawracającym charakterze. Podstawowym objawem łuszczycy są wykwity skórne, charakteryzujące się zwiększonym rozrostem naskórka (proliferacja). Widoczne są grudkowate złuszczające się wykwity, które ustępują bez powstawania blizn. Najczęściej diagnozowane są; łuszczycę zwykłą (psoriasis vulgaris) oraz łuszczycę paznokci (psoriasis unguium), która bardzo często mylona jest z grzybicą paznokci istnieje jeszcze kilkanaście innych odmian tej choroby. Łuszczyca należy do często występujących schorzeń dermatologicznych, jednakże większy  odsetek zachorowań występuje w krajach rozwiniętych gdzie choruje na nią około 2 % społeczeństwa.

 

Istnieje wiele czynników sprzyjających łuszczycy do których zaliczamy:

– czynniki genetyczne (choć dotychczas nie odkryto genu odpowiedzialnego za łuszczyce),

– zmiany w gospodarce hormonalnej,

– infekcje bakteryjne i wirusowe,

– tryb życia oraz wiele innych.

Czynniki powodują nasilenie się objawów to:

– silne wstrząsy psychiczne,

– stres,

– nadwaga,

– deficyt snu,
– palenie papierosów,

– ciasne ubrania wykonane ze sztucznych materiałów,

– brak lub nadmierna higiena oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

 

Mechanizm powstawania choroby polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu limfocytów T, które wydzielają cytokiny. Wiąże się to ze stałym stanem zapalnym. Badania podkreślają również, że przyczyną łuszczycy jest ogólne zanieczyszczenie organizmu, a reakcje alergiczne, są jedynie reakcją obronną organizmu.

 

Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT wspomaga leczenie łuszczycy, łagodzi przykre objawy łuszczycy m.in. pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry poprzez;

– przyśpieszenie gojenia się ran skórnych, działając stymulująco na fibroblasty, poprzez poprawienie elastyczności skóry oraz regenerację nabłonka,
– wzmocnienie układu immunologicznego i tym samym zmniejszenie stanu zapalnego,
– oczyszczenie organizmu z toksyn.
Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT szeroko stosowana jest w leczeniu łuszczycy co znajduje odzwierciedlenie w licznych publikacjach poświęconych tej tematyce.

Bibliografia

Butler G, Michaels JC, Al-Waili N, Finkelstein M, Allen M, Petrillo R, Carrey Z, Kolanuvada B,
Lee BY, Riera AG, Michaels CC, Urteaga G., „Therapeutic effect of hyperbaric oxygen in psoriasis
vulgaris: two case reports and a review of the literature”, J Med Case Rep. 2009