Przebieg tlenoterapii

 

Przed zabiegiem

Przed pierwszym zabiegiem pacjent powinien odbyć konsultację lekarską z lekarzem pierwszego kontaktu.

Przed każdym zabiegiem pacjent przebiera się w wygodny, bawełniany strój, zdejmuje zegarek i biżuterię. Więcej informacji w dziale Przygotowania do zabiegu. Do komory nie wolno wnosić następujących przedmiotów:

  • ubrania i poduszki zawierające tworzywa sztuczne (możliwość gromadzenia ładunków elektrostatycznych)
  • materiały łatwopalne (alkohol, aceton, eter)
  • zewnętrzne rozruszniki serca
  • zewnętrzne aparaty słuchowe
  • przedmioty wykonane z tytanu lub pokryte tytanem
  • telefony komórkowe, zegarki, odtwarzacze mp3

 

Sesja

Jedna sesja tlenoterapie hiperbarycznej trwa zwykle 75 minut.

Po wejściu do komory hiperbarycznej pacjent zajmuje wygodną pozycję i zakłada maskę tlenową (podczas sesji Pacjent oddycha czystym tlenem). Zabieg tlenoterapii rozpoczyna się od powolnego sprężania, aż do osiągnięcia docelowego ciśnienia. Sprężanie trwa ok. 7 minut i może mu towarzyszyć lekki dyskomfort odczuwany w uszach (przytykanie się uszu podobne do odczuwalnego podczas nurkowania). Po osiągnięciu docelowego ciśnienia wewnątrz komory dyskomfort ten mija, a pacjent może oddać się relaksowi (korzystając z zestawu multimedialnego lub słuchaniu muzyki). W trakcie całej sesji tlenoterapii pacjent utrzymuje z operatorem komory stały kontakt wzrokowy oraz dźwiękowy za pomocą specjalnego systemu intercom. Zabieg kończy się rozprężaniem (trwającym około 8 minut), które odbywa się automatycznie podobnie jak sprężanie i któremu towarzyszą podobne doznania. Po uzyskaniu ciśnienia atmosferycznego pacjent może opuścić komorę.

 

Po zabiegu tlenoterapii

Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa lekkość i przypływ energii, choć niektórzy mogą czuć się zmęczeni i senni.

 

Reakcja organizmu po zabiegu tlenoterapii

Po przeprowadzonym zabieg tlenoterapii przy schorzeniach takich jak zespół stopy cukrzycowej bądź w przypadku trudno gojących się ran, poprawę pacjenci zauważają już po paru zabiegach. W innych rodzajach schorzeń jak np. boreliozie lub w przypadku zaburzeń neurologicznych, widoczne efekty polepszenie się stanu Pacjenta można zarejestrować dopiero po paru tygodniach.

Pacjenci z reguły dobrze znoszą zabiegi, przy ciśnieniu 1,5 ATA właściwie nie występują również żadne powikłania.

W szczególnych przypadkach można jednak zaobserwować na początku terapii jej obciążające działanie na organizm, co jest następstwem np. samego już pobudzenia przemiany materii w organizmie bądź detoksykacji, ten stan trwa na ogól parę dni i w czasie następnych zabiegów raczej nie występuje.